niedziela, 8 maja 2016

Aranżacja 9 ❀ Mitterteich


Na zdjęciu
:
filiżanki do espresso MITTERTEICHFiliżanki espresso MITTERTEICH – seria SILVIA? (nie do końca jestem przekonana, że to ta seria, jednak wzory/reliefy wydają się najbardziej zbliżone właśnie do niej). Poniżej trochę historii i wiadomości o fabryce porcelany MITTERTEICH.


Początki fabryki porcelany – Ludwig Lindner, okres 1887–1895 

W roku 1887 zegarmistrz Ludwig Lindner założył pierwszą fabrykę porcelany w miejscowości Mitterteich. Podczas procesu modernizacji obiekt został zburzony. W tym samym miejscu wybudowano nową fabrykę, która nazwano „Werk A”, nazwa została zachowana aż do zamknięcia fabryki w 2006 roku.


Okres 1895-1917  – Max Emanuel & Co.
W 1895 roku produkcja znacznie wzrosła (od domu do fabryki). W tym samym roku zakład został przejęty przez londyńską firmę Mosanic Pottery Max Emanuel & Co., reprezentowaną przez Alfreda Pappenheim’a. Max Emanuel & Co. zajmowało się sprzedażą szkła i porcelany, ze  średniej wielkości sklepem w Londynie i dużą siecią dostawców i innych kontaktów biznesowych.
Wiele renomowanych firm współpracowało z Max Emanuel & Co., za pośrednictwem sklepu w Londynie sprzedawali swoje wyroby, były to znane marki  jak na przykład Riessner, Stellmacher & Kessel (Amphora) w Czechach (więcej na stronie http://www.jasonjacques.com/works/amphora/) oraz na http://www.amphorapottery.net/li-frontcover.htm).

Jednak jego głównym zainteresowaniem pozostało szkło, ok. 1898/1899 roku firmie Loetz zlecono wykonanie „kopii” (bazując na kształcie, nie na dekoracjach) – szkła „Clutha” projektu Christophera Dresser’a dla manufaktury James Couper and Sons, Glasgow.


Fantastyczne szło LOETZ zobaczycie na: http://www.loetz.com/decors-a-z
W 1913 roku w fabryce zatrudnionych było około 360 pracowników, ale należy wspomnieć, że dekorator Julius Müller oprócz regularnej pracy prowadził pensjonat (Gasthof zum Lindenzweig) na „Großensterzer Straße”, który był również używany jako stołówka dla pracowników fabryki porcelany. Pensjonat był także miejscem spotkań dla członków partii socjaldemokratycznej z okolicy.
W każdym razie, brytyjscy właściciele zostali wywłaszczeni po wybuchu I wojny światowej i fabryka, jaki i wszystkie aktywa zostały przekazane w ręce nowo założonej spółki akcyjnej utworzonej przez kilka osób: Theobald Ginker, Josef Gleissner, Ludwiga Gretsch, Fritz Neumuller Simon Neumuller Josef Wiendl Hans Zehendner, Müller Enslein.


Okres od 1917 do 2006
 
Aby sprostać stale rosnącemu zapotrzebowaniu, w 1925 roku powstał drugi zakład  (Werk B), zbudowany przy Hüblteichstrasse, a łączna liczba pracowników wzrosła do ponad 300 w tym samym roku. Drugi obiekt wybudowano w 1937 roku, a następnie trzeci zakład (Werk C), przy  Schulgartenstrasse. W całej fabryce stosowano standardowe piece węglowe, aż do całkowitego przejścia na piece gazowe na początku 1950 roku.

Jak na początku wspomniałam filiżanki na głównym zdjęciu zbliżone są do serii SILVA, którą widzicie poniżej.W 1988 roku ogromny pożar całkowicie zniszczył część fabryki zwaną „Werk C”, a wymagana przebudowa trwała do roku 1989. We wszystkich trzech lokalizacjach zakład produkcyjny liczył powierzchnię 20 tyś. metrów kwadratowych i zatrudniał około 800 osób.
Wydawało się, że spółka dobrze sobie radzi z ogólną sytuacją na rynku niemieckim. Ale w sierpniu 2005 roku małym miasteczkiem wstrząsnęły wieści, że spółka musiała złożyć wniosek o upadłość. Dla 360 pracowników (w tym 70% kobiet), to był szok. 1 marca 2006 roku drzwi prowadzące do fabryki zamknięto po raz ostatni.
W mieście Mitterteich funkcjonuje muzeum porcelany Z firmy Mitterteich posiadam również inny zestaw porcelany, ale o tym kiedy indziej...

                                                             

Źródła:
http://www.porcelainmarksandmore.com/germany/bavaria/mitterteich-02/index.php
http://www.oberpfaelzerkulturbund.de/cms/media/Festschriften/28.NGT/28.NGT%20Seite%20105_106.pdf
http://www.christopherdresser.co.uk/collections/Glass/glass.html
http://cultureandmore.viacontext.net/content/Content.po?source=12096
http://cultureandmore.viacontext.net/content/Content.po;jsessionid=121cz3ocbSk3zGFlD8sJfp6_?source=12153
http://www.jasonjacques.com/works/amphora/
http://www.amphorapottery.net/li-frontcover.htm
http://www.loetz.com/decors-a-z

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz