niedziela, 18 maja 2014

Aranżacja 8   ❀ herbata z pistacjami


Na zdjęciu
:
filiżanki, dzbanek na mleko, talerz deserowy oraz mała miseczka Zeller Keramik,wzór Hahn & Henne (kogut i kura)


Od jakiegoś czasu coraz większą uwagę zwracam na naczynia z pięknymi, wiejskimi wzorami (gęsi, kurki, krówki, domki, łąki itp.). Zauważyłam, że np. w Wielkiej Brytanii takie wzory cieszą się ogromną popularnością (porcelana, fajans, vitro-porcelana). Mam wrażenie, że zapotrzebowanie na tego rodzaju wzory dotarło również do naszego kraju (osobiście bardzo mi się podoba pomysł podania obiadu np. w ogrodzie – w naczyniach, które cieszą oko i sprawiają, że to co jemy wygląda i smakuje jeszcze lepiej). Z tej okazji zaprezentuję uroczy wzór – ręcznie malowane naczynia z niemieckiej manufaktury Zeller Keramik, Hahn & Henne (kogut i kura). Zapraszam do lektury...Zeller Keramik Hahn & Henne


  

Zeller Keramik słynie z najwyższej jakości ceramiki od ponad 200 lat. Firma od zawsze przywiązywała wielką wagę do prawdziwego rzemiosła, połączenia nowoczesnej technologii i pracy ręcznej. Formy są odlewane ręcznie, a światowej sławy wzory „Hahn und Henne” (ma moim zdjęciu), „Favorite”, „Alt Straßburg”, są ręcznie malowane!

Historia Zeller Karamik rozpoczęła się ponad 200 lat temu w małym miasteczku Zell am Harmersbach. Kiedy Josef Anton Burger rozpoczął swój fajansowy biznes nie mógł sobie wyobrazić, że to miejsce stanie się kolebką produkcji ceramiki w Niemczech. Firma oficjalnie powstała 22 października 1794 roku.


W roku 1842 rozpoczęto produkcję w tak zwanej „górnej fabryce”, wiele z powstałych tu produktów zdobyło medale i nagrody. W 1870/1871 r. w spółce nastał kryzys. Z powodu wojny pomiędzy Niemcami i Francją surowiec nie mógł być już sprowadzany z Limoges.

W 1907 r. Carl Schaaf sprzedał „górną fabrykę” biznesmenowi Georg'owi Schmider'owi z Zell. Od 1864 r. ognioodporne naczynia i doniczki wykonane z majoliki zaczęły być produkowane w „dolnej fabryce” - dzisiejszej siedzibie firmy. 

Od 1897 r. rozpoczęto produkcję tradycyjnych wzorów: „Favorite” (projekt: Elisabeth Schmidt-Pecht), „Alt Straßburg” i „Hahn und Henne” (projekt: Karl Schöner).

W 1989 r. Zeller Keramik został kupiony przez Hillebrand z Kerpen (Rhineland). Niestety coraz tańszy import z Chin wymusił na firmie kilkukrotną zmianę nazwy.

W 2007 r. powstało muzeum ceramiki. 
W lutym 2008 r. „Zeller Keramik Manufaktur GmbH & Co. KG” została zreorganizowana.

Naczynia z tym uroczym wzorem można kupić w oficjalnym sklepie internetowym pod adresem: zeller keramik shop-online


                                                             

Źródła:
http://www.zeller-keramik.de
http://www.zeller-keramik-shop.de
2 komentarze:

 1. No proszę, nie wiedziałem, że koleżanka ma takie zainteresowania :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Mariusz!
   Można powiedzieć – wzajemnie :)
   Pozdrawiam serdecznie

   Usuń