niedziela, 9 marca 2014

Aranżacja 1   ❀ kawowe inspiracje


Na zdjęciu
:
kawiarka CARMENCITA LAVAZZA Balzano • mlecznik LAVAZZA Balzano • cukiernica LAVAZZA Balzano • taca LAVAZZA Balzano • szklanka BODUM Pavina • podstawek i łyżeczka Giannini
Carmencita_Lavazza_Bodum

Jakiś czas temu wzięłam udział w konkursie organizowanym przez Tommy Cafe - najlepsze kawy świata pt. „Moje kawowe inspiracje”. Wymyśliłam przepis na przepyszną kawę, niedawno ogłoszono wyniki i wygrałam, z czego ogromnie się cieszę. Nagroda wspaniała - zestaw trzech najlepszych kaw świata - Kopi Luwak, Jamaica Blue Mountain oraz Hawaii Kona :) Specjalnie na potrzeby przepisu wykonałam krótką sesję fotograficzną z krokami wykonania kawy. Jeżeli chcesz poznać ciekawą historię powyższego zestawu do parzenia kawy zapraszam do czytania. Znajdziecie tutaj również przepis na kawę ze zdjęcia.

Do zdjęć wykorzystałam:

• szklanka Bodum PAVINA
• zestaw do parzenia kawy CARMENCITA LAVAZZA (kawiarka, cukiernica, mlecznik, taca)
• łyżeczka i podstawek ze stali szlachetnej marki Giannini (z zestawu Giannina)

 Bodum PAVINA
Firma BODUM została założona w 1944 roku w Kopenhadze, słynie głównie z tłokowych kafetier oraz zaparzaczy do herbaty, marka bardzo popularna w Wielkiej Brytanii. Szklanki izolowane Bodum PAVINA, są to szklanki z podwójnymi ściankami, każda sztuka wykonana jest ręcznie, przez co nieznacznie mogą się od siebie różnić, na spodzie widać charakterystyczną "zatyczkę", której nie polecam usuwać, jeśli chcemy aby izolacyjność i próżnia były zachowane. Podwójne ścianki pozwalają dłużej utrzymać ciepło lub zimno napoju. Właściwości te sprawiają, że naczynie nie parzy w dłonie. Wykonane ze szkła borokrzemowego, niezwykle lekkie i eleganckie. Napój wydaje się być zawieszony w powietrzu, jest to bardzo efektowny widok :) Ciekawostką jest duża odporność na zimno oraz ciepło, np. możemy w nich przygotować posiłek w piekarniku (w temperaturze do 176°C), bezpieczne dla zmywarek i mikrofalówek.

Posiadam również kafeterię french press Bodum CHAMBORD, którą zapewne zaprezentuję w jednym z przyszłych postów.

W Polsce produkty Bodum dostępne są w kilkunastu sklepach internetowych, m.in. fide.pl, barokko.pl  Polecam również inne szklanki i kubki tej marki, do espresso, herbaty, drinków i wszystkiego czego dusza zapragnie.

Carmencita LAVAZZA
Powinnam założyć osobny dział pt. "moje skarby" i może uczynię to w przyszłości... Zestaw Carmencita LAVAZZA wyprodukowany przez włoską firmę Balzano, na pewno by się tam znalazł. Kawiarka, cukiernica, mlecznik i taca - obchodzą w tym roku 35 lat! Jestem szczęśliwą posiadaczką złotej serii (Linea Oro). Wspaniała kawiarka, wykonana z najwyższej jakości stali szlachetnej, rączka oraz górny uchwyt pozłacane, dodatkowo rączka nie podgrzewa się w trakcie parzenia kawy. Jest to prawdziwy rarytas na kawiarkowym rynku :) Kawiarka została zaprojektowana w 1979 r. przez słynnego, włoskiego projektanta/architekta - Marco Zanuso. Inspiracją do stworzenia charakterystycznego stożkowego kształtu kawiarki stały się marionetki caffé Paulista, poniżej filmik:

 

Drewniany prototyp kawiarki wykonany przez mistrza rękodzieła Giovanni Sacchi zachował się do tej pory i można go zobaczyć w muzeum włoskiego wzornictwa Triennale w Mediolanie.


Marco Zanuso w swej karierze współpracował z różnymi, znanymi markami, m.in. Siemens, IBM. Ściśle współpracował z Richardem Sapperem, twórcą innej, bardzo popularnej kawiarki marki ALESSI (zwanej włoską fabryką snów). Wspólnie zaprojektowali krzesło. Więcej informacji na stronach:

Carlo Giannini, marka Giannini (z zestawu Giannina)
Łyżeczka oraz podstawek wykonane są z bardzo dobrej jakości stali szlachetnej inox 18/10. Pochodzą z rodziny produktów Giannina, w skład którego wchodzi jedna z ekskluzywnych i popularnych włoskich kawiarek o nazwie Giannina, która dzisiaj jest już produktem historycznym. Więcej na temat marki Giannina oraz słynnej kawiarki znajdziecie w przyszłych postach. Pokażę w nich słynną kawiarkę, posiadam wspaniały egzemplarz po redesignie, zaprojektowany przez światowej sławy projektanta Khodi'ego Feiz'a, wraz z mlecznikiem i cukiernicą.
                                                             

Źródła:
www.bodum.com
www.fide.pl
www.giannini.it
http://www.marco-zanuso-designer.com/
http://www.design-museum.de/en/collection/100-masterpieces/detailseiten/lambda-zanusosapper.html
http://www.triennale.it/it/triennale-design-museum

Kawa a'la Magdziorka

Składniki:
  • 20 ml słodzonego mleka skondensowanego
  • 40 ml espresso z kawiarki
  • 100 ml mleka (spienionego)
  • płatki migdałów
  • skórka pomarańczowa
  • kakao

Jak zrobić?
Zaczynamy od  zmielenia ziarnistej kawy, (ja używam kawiarki, stąd kawa nie powinna być za drobno zmielona), nastawiam kawiarkę. Następnie podgrzewamy szklankę do której zaczniemy wlewać skondensowane mleko (nie mam podgrzewacza, wlewam na chwilkę wrzątek, wylewam i szybciutko wycieram szklankę). Osobno podgrzewamy mleko skondensowane, po czym wlewamy na sam spód, następnie wlewamy espresso i na sam wierzch najlepiej ciepłe, spienione mleko. Całość posypujemy płatkami migdałów, skórką pomarańczową i posypujemy kakao.
Nie ma potrzeby słodzenia, ponieważ używamy słodzonego skondensowanego mleka.
Przepyszne!

 
Carmencita_Lavazza_Bodum_1
Carmencita_Lavazza_Bodum_2
Carmencita_Lavazza_Bodum_3
Carmencita_Lavazza_Bodum_4


Myślę, że do tematu kawy i kawiarek jeszcze nie raz będę powracać.
Zapraszam do śledzenia moich postów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz